Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. W celu bezpiecznego i szybkiego przeglądania internetu, zaktualizuj swoją przeglądarkę już teraz.

Wczytywanie...

USG jamy brzusznej


Najczęściej wykonywane badanie USG. W czasie badania lekarz może ocenić większość narządów jamy brzusznej, ich budowę, strukturę oraz ewentualne zmiany chorobowe. Poza przypadkami nagłymi, przed badaniem konieczne jest skrupulatne przygotowanie, by było ono wartościowe i dokładne.

W okresie 6h przed badaniem należy pozostawać na czczo (bez posiłków), można jedynie pić wodę niegazowaną. Na badanie prosimy zgłaszać się z pełnym pęcherzem moczowym, stąd też na około 2h przed badaniem zalecamy wypicie dwóch szklanek wody.

USG szyi (tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych)


W czasie badania USG szyi możliwa jest ocena narządów miąższowych takich jak ślinianki, czy tarczyca, a także węzłów chłonnych szyjnych. Badanie często wykonywane jest w przypadku podejrzenia niedoczynności/nadczynności tarczycy lub kamicy przewodów ślinowych.

Badanie USG szyi nie wymaga wcześniejszego przygotowania.

USG piersi


USG piersi jest badaniem pozwalającym ocenić strukturę piersi oraz węzłów chłonnych pachowych. Jest zalecane w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych piersi, wycieku treści płynnej z brodawki sutkowej, wyczuwalnej zmiany guzkowej w piersi, a także jako badanie profilaktyczne w zakresie wykrywania raka piersi, najczęstszego nowotworu u kobiet.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednakże w przypadku badań kontrolnych zaleca się, aby badanie było przeprowadzone w pierwszych dwóch tygodniach cyklu miesięcznego.

USG jąder


USG jąder jest badaniem umożliwiającym ocenę jąder, najądrzy, worka mosznowego oraz naczyń powrózka nasiennego. Najczęściej wykonywane jest z powodu dolegliwości bólowych lub z powodu wyczuwalnego guza. W przypadku silnych dolegliwości bólowych jąder, konieczna jest pilna, szybka ocena. W takim przypadku chory powinien kierować się bezpośrednio do szpitala.

Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.

USG tkanek miękkich


USG tkanek miękkich najczęściej wykonywane jest z powodu wyczuwalnych guzków podskórnych lub śródmięśniowych, czasem także w przypadku dolegliwości bólowych danej okolicy. Częstymi zmianami wykrywanymi w badaniu są tłuszczaki, naczyniaki, kaszaki, a także drobne podskórne węzły chłonne.

Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.

USG węzłów chłonnych


Najczęściej wykonuje się badanie USG węzłów chłonnych szyi, dołów pachowych i pachwin, jednakże w ciele człowieka węzły chłonne występują w niemal każdej lokalizacji. Często ulegają powiększeniu i stają się bolesne w przypadku infekcji, stąd też ważna jest ich całościowa ocena pod względem struktury, wielkości, jak i unaczynienia.

Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.

USG doppler naczyń tętniczych i żylnych


Badanie USG doppler jest badaniem dynamicznym, pozwalającym w czasie rzeczywistym śledzić przepływ krwi w naczyniach. Najczęściej wykonuje się je celem oceny ewentualnych zwężeń naczyń (np. przez blaszki miażdżycowe), patologicznych poszerzeń naczyń (np. tętniaki), ale także celem wykrywania zakrzepów, żylaków, czy niewydolności żylnej.

Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.

Już dziś zarejestruj się
na badanie online

rejestracja online